طرز تهیه اوماج آشی(سرما خوردگی)

793
اوماج آشی
آش سرما خوردگی

اوماج آشی

آش اوماج یکی از آش های سنتی و خوشمزه ایرانی است و به عنوان آش سرماخوردگی مشهور است.این آش در مناطق مختلف ایران نظیر تبریز ، قم و نیشاپور با دستور پخت های متفاوتی طبخ می شود.در کوفته ریزه با تهیه اوماج آشی همراه باشید.

 

مواد لازم:

عدس  :  یک لیوان

پیاز :  4 عدد متوسط

سبزی آش   : نیم کیلو (تره ، ریحان ، مرزه)

آرد  :  یک لیوان

اوماج   : نصف لیوان

آب قلم یا آب مرغ   :  ۳ لیوان

روغن یا کره   :  به میزان لازم

زردچوبه   :    به میزان لازم

فلفل  :  به  میزان لازم

نمک   :  به میزان لازم

 

مراحل تهیه اوماج آشی:

1.  آرد را با نصف قاشق مرباخوری زردچوبه و نوک قاشق مرباخوری نمک مخلوط می کنیم و بعدش نصف استکان آب اضافه می کنیم و ورز می دهیم تا خمیر یکدستی حاصل شود.

2. از خمیر کوفته های قلقلی درست می کنیم برای این کار به اندازه یک عدس از خمیر برمی داریم و با دست مون کوفته های قلقلی ریز به اندازه عدس درست می کنیم و کوفته های درست شده را روی سینی می چنیم و جلوی بخاری یا هوای آزاد قرار می دهیم تا خشک شوند.

مراحل تهیه آش اوماج

1. عدس ها را نیم پز بپزد. بعد از پخت آب عدس را دور می ریزیم.

2. پیازها را  نگینی  خرد می کنیم و در قابلمه ای که برای پخت آش در نظر گرفتیم به همراه کمی روغن سرخ می کنیم.بعد از اینکه پیازها سرخ شد کمی زردچوبه اضافه می کنیم و تفت می دهیم.

3.  آب قلم یا آب مرغ را با عدس و سبزی به مواد داخل قابلمه اضافه می کنیم و حرارت زیر قابلمه را زیاد می کنیم تا آب داخل قابلمه به جوش بیاید . بعد حرارت زیر قابلمه را کم می کنیم تا عدس و سبزی آش با حرارت ملایم به خوبی بپزند.

4. عدس و سبزی آش به خوبی پخت اوماج را به مواد داخل قابلمه اضافه می کنیم و  نمک آش را و فلفل هم اضافه می کنیم. توحه کنید این آش بخاطر تندی که دارد خیلی محبوب است.

5. در 10 دقیقه آخر پخت برای اینکه آش اوماج غلیظ تر شود دو قاشق غذاخوری آرد را داخل یک لیوان آب لرم حل می کنیم و به مواد داخل قابلمه اضافه می کنیم و بعدش صبر می کنیم تا آش با حرارت ملایم به خوبی بپزد و جا بیفتد.

سبزی آش

سبزی آش اوماج شامل تره ، ریحان و مرزه است و نسبت آن ها به این صورت است : تره و ریحان باید به اندازه مساوی باشد ولی مرزه باید نصف آن ها باشد تا مزه آش تلخ نشود.

اوماج آش

اگر فرصت کافی برای درست کردن اوماج را نداشتید می توانید بجای اوماج از رشته استفاده کنید.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید