طرز تهیه سس مایونز (رژیمی)

840
سس مایونز رژیمی
سس مایونز با تخم مرغ

سس مایونز رژیمی

یکی از انواع سس های رایج و محبوب ، سس مایونز است که به تنهایی یا با ترکیب در مواد و سس های دیگر می توان برای انواع سالاد ها و غذاها استفاده کرد. در کوفته ریزه با تهیه سس مایونز رژیمی همراهمان باشید.

 

مواد لازم:

زرده تخم مرغ: 1 عدد

پودر خردل: نصف قاشق چای خوری

شکر: 2 پنس

آبلیموی تازه: 2قاشق چای خوری

سرکه سفید: 1 قاشق غذاخوری

روغن مایع : 1 لیوان

نمک: نصف قاشق چای خوری

 

تهیه سس مایونز:

زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا کنید. حلا دو پنس شکر را به زرده تخم مرغ اضافه کنید. نمک و پودر خردل را به تخم مرغ اضافه و مواد را با همزن خوب مخلوط کنید. آبلیمو تازه و سرکه را باهم مخلوط کنید و نصف آن را به تخم مرغ اضافه کنید و هم بزنید. روغن مایع (از روغن زیتون هم می تونید استفاده کنید) را قطره قطره به مواد اضافه و سریع هم بزنید.نباید مخلوط کن یا همزن را نگهدارید مداوم هم بزنید. اگر مواد فرم گرفته و تقریبا به غلظت رسیده باشد حالا نوبت اضافه کردنه بقیه مخلوط سرکه ،آبلیمو و روغن به مواد است و هم میزنیم. سس مایونز خانگی ما حاضر است. باید به مدت 2 ساعت در دمای محیط باقی بماند و بعد آن را در ظرف دربسته ریخته و در یخچال نگداری کنید. برای انواع غذاها ، فست فود ها ، سالادها می تونید ازاین سس استفاده کنید.

 

نکات کلیدی:

این سس ابتدا کمی روان است اما در یخچال غلیظ می شود.

با این میزان مواد به اندازه یک شیشه کوچک سس دارید.

می توانید به جای شیر از شیر نارگیل استفاده کنید.

به دلیل وجود شیر در این سس، یه چهار روز بیشتر ماندگاری ندارد.

می توانید مقداری رب گوجه فرنگی و سبزیجات خشک معطر به آن اضافه کنید تا سس هزار جزیره داشته باشید.

اگر در رژیم غذایی خود ممنوعیت مصرف تخم مرغ دارید می توانید از این سس در تهیه سالاد الویه بدون تخم مرغ استفاده کنید.

 

تاریخچه سس مایونز:

مایونز نخستین بار در سال 1756 توسط یک آشپز فرانسوی که سرآشپز دوک دی ریچلیو بود اختراع شد. پس از آنکه دوک در نبرد خود با بریتانیایی ها در بندر “ماهون” به پیروزی دست پیدا کرد، سرآشپز او به یمن این پیروزی ضیافتی ترتیب داد و روی غذاها را با نوعی سس خاص که حالت کرمی داشت تزیین نمود و نام آنرا به افتخار فتح دوک “ماهونز” گذاشت و از آن پس این نام در زبان های ملل مختلف چرخید و نهایتاً به حالت امروزی “مایونز” درآمد.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید