طرز تهیه قرابیه

476
شیرینی قرابیه
تهیه شیرینی مجلسی قرابیه

قرابیه

یکی از شیرینی های سنتی تبریز، قرابیه که به ترکی به آن قورابیه هم گفته میشود. در شهرهای مختلف آذربایجان و قزوین زنجان، در جمهوری آذربایجان و ترکیه هم پخته می شود. در زنجان به آن قرابی می گویند.با طرز تهیه قرابیه در کوفته ریزه همراه باشید. انواع مختلفی مانند قرابیه گردویی و قرابیه نارگیلی دارد.

قرابیه چیست؟ قرابیه نوعی شیرینی است که عمدتا با بادام، شکر و تخم مرغ تهیه میشود و روی آن پر از مغز پسته و بادام است و به شیرینی گران قیمت و مجلسی معروف است.

مواد لازم:

  • سفیده تخم مرغ 3 عدد
  • بادام خام 150 گرم
  • شکر 200 گرم
  • وانیل 1/4 قاشق چایخوری
  • بادام،پسته و شکر برای تزیین

 

مواد لازم برای روی قرابیه:

زرده تخم مرغ : 1 عدد

کنجد : 1/2 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه :

بادام ها را خرد و ریز کنید. برای این کار میتوانید بادام ها را درون غذا ساز بریزید و یا در کیسه پلاستیکی ریخته و سپس بکوبید. میتوانید پودر بادام به صورت آماده تهیه کنید.

فر را در 150 درجه سانتی گراد و یا 350 درجه فارنهایت روشن کنید تا به مدت سی دقیقه گرم شود. قبل از روشن کردن فر، سینی فر را بیرون بیاورید. بادام ها را در ظرفی بریزید. شکر، وانیل و سفیده تخم مرغ را به آن اضافه کنید. کمی مخلوط کنید و سپس با دنده ی ریز چرخ گوشت مواد را دو مرتبه چرخ کنید.

خمیر را کمی ورز دهید. اگر احساس کردید خیلی سفت است میتوانید آن را دوباره در غذاساز بریزید و یک سفیده تخم مرغ دیگر به خمیر اضافه کنید تا نرم شود. خمیر آماده شده باید تقریبا سفید رنگ باشد.

داخل سینی فر یک کاغذ روغنی پهن کنید. به کمک ماسوره و یا قاشق و یا اسکوپ ساز خمیر را با فاصله و با اندازه های تقریبا یکسان روی کاغذ روغنی قرار دهید.

کمی پسته و بادام را خرد کنید. برای تزیین شیرینی مقداری پسته، بادام و در صورت تمایل مقداری شکر روی شیرینی ها بپاشید و کمی فشار دهید تا به روی خمیر بچسبند.

سینی را داخل فر بگذارید و اجازه دهید به مدت 20 الی 30 دقیقه شیرینی ها بپزند. مراقب باشید که شیرینی ها نسوزند. فقط کمی اطرافشان و روی آن ها طلایی رنگ شود کافی است.

وقتی شیرینی ها آماده شدند آن ها را از فر خارج کنید. صبر کنید تا خنک شوند سپس از کاغذ روغنی جدا کنید. ممکن است بعضی شیرینی ها به کاغذ روغنی چسبیده باشند؛ برای جدا کردن آن ها مقداری آب به پشت کاغذ روغنی اسپری کنید. همچنین میتوانید از دستمال پارچه ای مرطوبی به جای اسپری آب استفاده کنید. سپس شیرینی را به آرامی از کاغذ روغنی جدا کنید.

 

نکات کلیدی تهیه قرابیه

-این شیرینی خیلی زود و در مجاورت هوا خشک می شود. بهتر است آن ها را در ظرفی در دار نگه داری کنید.

-برای تزیین شیرینی به جای اینکه بادام و پسته را خودتان خرد کنید، میتوانید از خلال بادام و خلال پسته استفاده کنید.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید